Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Bude za rok po Praze 4 jezdit elektrobus bez řidiče?
Bude za rok po Praze 4 jezdit elektrobus bez řidiče?
Středa, 22. červen 2016 07:26

Bude za rok po Praze 4 jezdit elektrobus bez řidiče?

Nejen Praha, ale celá republika dlouhá léta zápasí s tím, aby se všechny komunikace dostaly na západoevropskou úroveň. Hlavní město má alespoň tu výhodu, že disponuje uceleným systémem hromadné dopravy, který mu naopak leckteré světová metropole závidí. Trochu jako sci-fi ovšem zní zpráva z vedení Prahy 4, že do ulic už příští rok vypustí autonomní autobus, který nebude potřebovat řidiče.O co jde? Počátkem tohoto měsíce proběhla ve španělském San Sebastianu závěrečná konference projektové části CityMobil2, které se za městskou část Prahy 4 zúčastnil předseda Výboru pro energetické úspory a zastupitel Ivo Vaněk. Závěrem této konference zdůraznil zástupce eurokomisaře pro vědu Patrick Mercier Handyside skutečnost, že se jedná o projekt, který je unikátní pro celý svět. Hlavní koordinátor projektu, italský profesor Adriano Alessandrini sdělil, že nepochybuje o zapojení Prahy 4 do projektu v jeho třetí fázi.

 

Předseda Výboru pro energetické úspory Zastupitelstva městské části Praha 4 Ivo Vaněk po aktuálním jednání uvedl: „Včerejší řádné zasedání výboru posunulo Prahu 4 mezi nejprogresivnější města a městské části v Evropské unii. V praxi to znamená, že oficiálně požádáme 45 členů projektového týmu CityMobil, který autonomní elektrobus vyvíjí již 8 let, aby nás přizval do fáze CityMobil3. Praha 4 se potom bude moci podílet na vývoji zcela nového městského dopravního prostředku, od něhož se očekává výrazné zvýšení bezpečnosti, efektivity a flexibility veřejné dopravy. První jízda elektrobusu bez řidiče v Praze se dá očekávat v příštím roce, kdy se plánuje spuštění do provozu.“

 

Podle oficiálního sdělení čtvrté městské části by jejímu zapojení do projektu měla pomoci podpora takových osobností, jako je náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, ředitel Ředitelství služby dopravní policie Tomáš Lerch, ředitel Thomayerovy nemocnice Doc. Zdeněk Beneš, ředitel zdravotnického zařízení IKEM MUDr. Aleš Herman, nebo ředitel útvaru výzkumu a vývoje Vojenského opravárenského závodu Šenov u Nového Jičína Ing. Pavel Mikunda.

 

Zdroj a úvodní foto: praha4.cz

(zmk)Bude za rok po Praze 4 jezdit elektrobus bez řidiče?